Selen má nezastupitelnou roli ve vyživě (nejen) ovcí. V poslední době se však setkávám s jeho doporučením jako všeléku a to vůbec není dobře. Proto bude této problematice věnován následující článek. Selenu se zde pověnujeme z pohledu praktického využití. Rizikům předávkování je věnován závěr článku.
Prvně pro jistotu zmíním že selen je chemickým prvkem a ne žádným vitamínem, jak můžeme někdy také slyšet. Jde o vzácný prvek - polokov. V přírodě se vyskytuje jako čistý selen nebo ve sloučeninách. Formu selenu jako minerálu můžete vidět na přiloženém snímku. Většina jeho sloučenin je toxická! Do krmiv je zdaleka nejčasteji dodáván ve formě jeho soli - seleničitanu sodného (E 8).
Zcela zásadní informací je to, že škodí nedostatek selenu i jeho nadbytek! Má se za to, že naše půdy jsou chudé na selen a že je třeba obecně selen do potravy přidávat. Ale jak se říká, všeho s mírou.
Nedostatek selenu se na prvním místě projevuje svalovou dystrofií. V praxi to znamená, že vidíte nějaký obvykle mladý kus, že popojde pár kroků a zase lehne. Prostě nemá takovou svalovou hmotu, aby mohl déle chodit nebo dokonce běhat. To že šlo o projev nedostatku selenu vám potvrdí následná reakce organismu po jeho podání. Během pár dnů by se stav měl vrátit do normálu. Tento vývoj který popisuji, vychází z osobních zkušeností získaných již před mnoha lety.
Z literateratury je popisována i akutní nutričmí svalová dystrofie. Zde se nedostatek selenu ( obvykle v kombinaci s nedostatkem vitamínu E) projevuje celkovým kolapsem. Jehňata zrychleně dýchají a nemohou vstát. Během 6-12 hodin po objevení příznaků hynou, protože dochází k selhání srdeční svaloviny.
Léčba je jednoduchá pomocí injekce selenu a vitamínu E, ale u akutních případů bývá obvykle pozdě.
Mnohem účinnější je prevence. Selenu je u nás v rostlinách málo a zvířata jej dostávají v minerálních lizech nebo v komerčních krmných směsích.
Nedostatek selenu však neznamená jen svalovou slabost, ale i poruchy reprodukce, imunity a celkové poškození organismu. Selen obvykle působí ve spolupráci s vitamínem E. Jak selen tak vitamín E se v těle udržují jen v nízkých hladinách a po krátkou dobu (především v játrech a ledvinách). Nelze se jimi tedy předzásobit a je nutný jejich stálý příjem v potravě.
V našich podmínkách je nejčastější projev u mladých jehňat vyhnaných na zelenou jarní pastvu, zvláště pokud jejich matky nebyly dobře zásobeny selenem. Nejvíce jsou postižena právě ta jehňata s nejrychlejším růstem. Nejvíce ohrožující jsou pastviny na kyselých půdách (žulové nebo čedičové podloží) , hnojené sírnatými hnojivy nebo superfosfátem. Rizikovější je také mladý porost s převahou jetelovin.
V našem chovu nepodáváme žádný selen injekčně. Používáme kvalitní minerální liz. Ten nabízíme i dalším chovatelům v naší prodejně chovatelských potřeb.
Zásadní je slovo kvalitní. Většina minerálních doplňků a krmných směsí dodává selen ve formě hůře využitelného seleničitanu sodného. Někdy se také říká v tzv. anorganické formě. Kvalitní přípravky obsahují ale selen i v tzv. organické formě. To znamená že selen je zde vázan na původně sirnou aminokyselinu (nejčastěji jako selenomethionin nebo selenocystein). Vyrábí se tak, že kvasinky (Saccharomyces) se "krmí" anorganickým selenem a zapracovávají takto dodaný selen do svých těl a selen se v jejich tělech váže na organické sloučeniny. Selen z těchto kvasinek je považován za organický a využívá se jako kvalitní výživový doplněk(3b810). Kvalitní minerální liz pro ovce obsahuje v 1 kg přibližně 15 mg selenu v anorganické formě a 5 mg v organické formě.
Jak již bylo zmíněno několikrát výše. Selen je prvkem, který se může předávkovat!!! V sušině 1 kg kmiva pro ovce nesmí být více než 5 mg selenu. Za toxickou dávku se považuje podle různých pramenů již zkrmení dávky krmiva odpovídající více než 1 mg selenu na 1 kg hmotnosti jehněte! Toxická je i dávka více než 0,5 mg selenu na 1 kg hmotnosti jehněte pokud bude podáván injekční formou. Proto je nutné dodržet dávkování. Například nejběžnější injekční přípravek Selevit se podává jehňatům v dávce 1-4 ml podle velikosti respektive věku a podle toho zda jde o prevenci (1- 2 ml) nebo léčbu (3-4 ml) s tím že lze opakovat po 5 dnech. Ale pozor, to platí jen pro jehňata a jejich matky nedotované selenem v jiné formě!!! Jinak hrozí předávkování. 1 ml Selevitu obsahuje 2,2 mg seleničitanu sodného. To odpovídá 1 mg selenu v 1 ml (seleničitan sodný obsahuje 45 % selenu). Pokud vezmeme v úvahu že novorozené romanovské jehně váží 1,5 - 4 kg, lehce zjistíme jak snadno jde předávkovat. V praxi to znamená, že 3 kg jehně by nemělo dostat více než 1,5 ml Selevitu ikdyž nebude dostávat selen v žádné další formě. Důležité je také zmínit, že selen podáváný v organické formě by měl být minimálně 3 x méně toxický než selen ve formě anorganické. Jak však zaznělo výše, většina preparátů včetně Selevitu obsahu selen ve formě anorganické.